1.01
1000

Slovensko - Bielorusko

17.6.2021

V otváracom zápase ME basketbalistiek prehrali slovenské reprezentantky so Švédkami a na druhý deň potrebujú uspieť. Bielorusko však porazilo Španielky a to hovorí za všetko.

Náš výber sa po poslednej absencii na ME 2019 vrátil na záverečný turnaj a vstup mu vôbec nevyšiel. Nezvládol vstupy do oboch polčasov proti Švédsku (54:74), keď 1. štvrtinu prehrali 11:20 a v 3. štvrtine doslova „vybuchli“ 6:25. Prehra o 17 bodov je nakoniec ešte lichotivá. Veľmi nešla najmä strela za 3 body s 21%-ou úspešnosťou (4/19). Ukázalo sa, že absencie kapitánky Bálintovej, či neúčasť Slamovej aj najskúsenejšej Jurčenkovej sú príliš citeľné.

Bieloruské basketbalistky sa na ME v roku 2015 dostali až do semifinále, ale v následných dvoch ME skončili dvakrát posledné v skupinách a nepostúpili. V kvalifikácii vyradili Poľsko, keď v rozhodujúcom poslednom súboji vyhrali na jeho palubovke 80:49. Záverečná príprava im nevyšla, aj keď v závere vyhrali v Česku (57:54) a dva zápasy s Ruskami prehrali veľmi tesne. Na úvod ME však vyrobili obrovskú senzáciu na úkor domáceho Španielska (53:51) a to sa rozhodne nečakalo. Hviezdami boli Papova s 19-mi bodmi a Bentleyová s 13-mi, ktorá má bohaté skúsenosti s WNBA.

Vo vzájomných zápasoch sa naposledy stretli na ME 2017 a Slovensko sa tešilo po výhre 68:59. Ich výhodou by mohol byť minimálny čas na regeneráciu Bielorusiek, ale tie budú vo veľkej eufórii. Stávkujúcim radíme vsadiť na handicap 1.štvrtiny 2 (-3,5).