1.01
1000

Tsitsipas S. - Djokovič N.

29.01.2023 09:30

Finále mužskej dvojhry na Australian Open nebude len súbojom o titul, ale aj o post svetovej jednotky, čo dáva tomuto zápasu extra význam.

Zatiaľ čo Novak Djokovič (5.) strávil ako svetová jednotka 373 týždňov, tak pre Stefanosa Tsitsipasa (4.) by to bola premiéra na tenisovom tróne. Zároveň by to bolo prvé grandslamové víťazstvo pre gréckeho tenistu, ktorý si zahrá druhé finále veľkej štvorky v kariére. V tom prvom ho v roku 2021 zdolal na Roland Garros práve srbský tenista, ktorý otočil zápas zo stavu 0:2 na sety. Nole naopak útočí už na desiaty titul v desiatom finále na Australian Open a celkovo môže vyrovnať rekord Rafalena Nadala, ktorý získal 22 grandslamových titulov. Djokovič si zahrá už svoje 33. grandslamové finále, čím zvýšil náskok na čele historického poradia.

Vzájomná bilancia hovorí jasne v prospech skúsenejšieho Srba, ktorý vedie 10-2, pričom Tsitsipasa zdolal deväťkrát v rade a až štyrikrát v minulej sezóne. Po dvoch súbojoch na Roland Garros, bude toto ich tretia konfrontácia na grandslamoch a v oboch prípadoch doteraz uspel Nole.

Tsitsipas štvrté semifinále Australian Open konečne pretavil na postup do finále, keď predtým trikrát neuspel a to s Nadalom a dvakrát s Medvedevom. Prvý grécky grandslamový finalista a teraz aj prvý finalista z tejto krajiny na Australian Open, tvrdo pracoval a toto je jeho odmena za tú drinu, ktorú musel posledné mesiace vynaložiť, aby sa dopracoval až tak ďaleko. Na Australian Open prišiel po štyroch výhrach vo dvojhre na United Cupe a na ceste do finále stratil iba tri sety. Najväčšie problémy mal v osemfinále so Sinnerom (16.), s ktorým takmer prehajdákal vedenie 2:0 na sety. Na lopate mal aj v semifinále Chačanova (20.), keď viedol 2:0 na sety a v tom treťom 5:3, ale napokon sa išlo do štvrtého dejstva, v ktorom sa skoncentroval a svojho súpera napokon zdolal aj v šiestom vzájomnom súboji, keď zaznamenal 18 es a až 66 víťazných úderov.

Novak zaznamenal na Australian Open už 27 výhier v rade, čím prekonal 19 rokov starý rekord Andre Agassiho a zabojuje tak o desiaty titul na tomto podujatí. Vždy, keď srbský tenista v Melbourne prešiel cez osemfinále, tak už na turnaji neprehral ani duel. Tento rok ho nezastavili ani problémy s hamstringom, ktoré si privodil na turnaji v Adelaide, ktorý napokon vyhral a podobne ako jeho súper, neprehral v tejto sezóne zatiaľ ani jeden zápas. Na turnaji stratil iba set a to v 2. kole s Coucacaudom (191.), ale postupne ho zranenie čoraz menej limitovalo, čo malo za dôsledok štyri výhry bez straty setu a dominoval hlavne v ostatných troch zápasoch. V semifinále sa s Paulom (35.) trápil iba v prvom sete, v ktorom mal trošku ťažie nohy, ale následne sa dostal do tempa a súperovi už nedal žiadnu šancu.