1000

Rakúsko - Švajčiarsko

12.05.2024 20:20

Švajčiarsko čaká po Nórsku ďalší outsider a oproti nemu bude mať tiež výhodu jedného voľného dňa.

Pre Rakúsko ide o piatu účasť na MS v rade, v ktorých však väčšinou hráva len o záchranu. Vlani bolo najbližšie k zostupu, od ktorého ho zachránilo víťazstvo v poslednom zápase s vypadávajúcim Maďarskom po nájazdoch. S jediným hráčom s NHL Rossim (Minnesota), výraznejšie nestačilo ani v prvom vystúpení na Dánsko (1:5), ktoré ho aj jednoznačne prestrieľalo 34:17 a inkasovalo aj pri vlastnej presilovke. Jediný zásah zaznamenal 33-ročný Ganahl z Klagenfurtu.

Jeden z kandidátov na medailu Švajčiarsko si vo svojom otváracom zápase poradilo bez väčších problémov s Nórskom (5:2), ktoré to vie favoritom poriadne sťažiť. Za Helvétov sa presadilo päť rôznych strelcov a dvojbodoví boli iba Loeffel (Bern) s Niederreiterom (Winnipeg). Obaja zaknihovali gól a asistenciu. Favorit dobre pracoval aj v defenzíve, Nórom umožnil iba 15 striel a sám ich vyslal 40. Využil tiež jednu z troch presilových hier.

Rakúšania vyhrali nad Švajčiarmi v histórii MS len raz (1995), ale štyri z posledných piatich zápasov uhrali s nimi po 60 minútach remízu. Najčerstvejšia je, ale šesť rokov stará. Odvtedy Švajčiari nabrali oveľa viac na sile a vytvorila sa im nová generácia, dnes už s hviezdami NHL. Naposledy sa stretli na „slovenských“ MS v roku 2019, kde favorit zvíťazil bez problémov 4:0. Minimálne trojgólovým rozdielom vyhrá aj dnes, nakoľko je viac oddýchnutý a Rakúsko sa nechytalo ani na Dánsko. 2.tím dá gól v každej tretine Áno