1.01
1000

USA - Lotyšsko

28.05.2023 14:20

Na hokejových MS 2023 sa v predposlednom zápase rozhodne o bronzových medailách. Lotyšsko pôjde za medailovým snom trochu nečakane proti USA.

Americkým reprezentantom sa ani po 63-och rokoch nepodarilo prebojovať do finále MS a zahrajú si „iba“ o 3. miesto. Ich prvá prehra na tomto šampionáte prišla až v semifinále, ale bola o to bolestivejšia. Do semifinále s Nemeckom (3:4p) pritom vstúpili priam exkluzívne a po necelých štyroch minútach viedli 2:0. Práve to im však pravdepodobne uškodilo a v ďalšom priebehu pôsobili až príliš profesorsky. Neubránili prvé oslabenie a ešte do prvej prestávky bolo vyrovnané. V ďalšom priebehu kontrolovali dianie na ľade, ale ich dôraz a ľahkosť chýbali. Napriek tomu sa ujali vedenia a keď sa zdalo, že ich „chladný“ výkon bude stačiť na postup, prišlo v predposlednej minúte vyrovnanie. V predĺžení mali tiež navrch, ale rozhodujúci gól padol do ich siete. Najväčším problémom bude nájsť motiváciu.

Domáci hokejisti sa prvýkrát v histórii prebojovali do semifinále MS, keď vo štvrťfinále senzačne vyradili Švédsko (3:1). Prvú medailu si mohli zabezpečiť v súboji s Kanadou (2:3). Dvakrát v zápase viedli a s veľkému favoritovi boli minimálne vyrovnaným súperom. Nezvládli však poslednú tretinu, keď hneď v 1. minúte inkasovali smolný gól spoza bránkovej čiary a víťazný zásah prišiel v 49. minúte po individuálnej akcii Fantiliho. Majú síce o 4 hodiny viac času na regeneráciu, no na to sa spoliehať rozhodne nemôžu.

Vo vzájomných zápasoch sa stretli na dvoch posledných svetových šampionátoch a USA vyhralo dvakrát hladko 4:2 aj vlani 4:1. V súbojoch o 3. miesto väčšinou padá množstvo gólov a stávkujúcim radíme vsadiť na viac ako 5,5.