Osijek - Levadia Tallinn
Analýzy
16.7.2025
- Ruud C. - Stricker D.
- Sporting L. – Celtic
- Din.Minsk - Ludogorets Razgrad
- Linfield – Shelbourne
- Nórsko – Taliansko
- Seattle Storm - Golden State Valkyries
17.7.2025
Osijek s novým trénerom a šesticou nových hráčov vstupuje do pohárovej Európy, kde ho v 2. predkole Konferenčnej ligy čaká rozbehnutá Levadia Tallinn.
Osijek ôsmu sezónu po sebe skončil v prvej štvorke domácej súťaže a absolvuje tak ôsmu misiu v pohárovej Európe v rade. Doteraz sa však do skupiny nedostal, pričom azda najbližšie bol v sezóne 2017/2018, kedy stál pred bránami skupinovej fázy Európskej ligy. V minulej sezóne vypadol v 3. predkole Konferenčnej ligy s Adanou a v domácej súťaži nestíhal s prvou trojkou, keď na tretí Hajduk stratil jedenásť bodov. V kádri domáceho klubu boli v posledných dvoch sezónach veľké posuny, pričom z mužstva spred dvoch rokov zostali na súpiske už len štyria hráči. V tomto prestupovom období prišlo do klubu šesť nových hráčov a zároveň aj nový lodivod, ktorým je Talian Coppitelli. Ten už v príprave zaviedol nové prvky hry a jeho tím prehral iba v generálke na tento duel s DAC Dunajská Streda 2:3. Nové posily sa však zatiaľ javia viac ako dobre a je možné, že domáci pôjdu v tejto sezóne výkonnostne hore.
Levadia však na rozbeh nebude najľahším súperov, veď liga v Estónsku už je v plnom prúde a hostia v nej majú na čele dvanásťbodový náskok (16-4-1). Sú tak na dobrej ceste ukončiť dvojročné kraľovanie svojho mestského rivala (Flora) a vrátiť sa na domáci trón. V 1.predkole Levadia vyradila Šiauliai, keď v tejto konfrontácii mala herne navrch a po výhre 2:0 si postup po bezgólovej remíze v odvete bez väčších problémov postrážila. Hostia tak neinkasovali už v štyroch zápasoch po sebe a neprehrali štrnásť duelov v rade. V Európe hrajú nepretržite už viac ako dve desaťročia bez prestávky, ale blízko k postupu do skupiny boli naposledy v sezóne 2009/2010, kde vypadli na poslednom súperovi v predkolách Európskej ligy. Vlani Levadia stroskotala už v 1. predkole Konferenčnej ligy so Žilinou a proti Osijeku budú hostia potrebovať dva výborné výkony. Levadia je však od nástupu trénera Torresa na vzostupe, pričom pod jeho vedením odohrala 65 zápasov s bilanciou 44-15-6.
Výhodou Levadia je, že je v plnej sezóne a pre Osijek je to prvý súťažný zápas. Chorvátsky klub je síce v tejto konfrontácii jasným favoritom, ale líder estónskej ligy môže byť hlavne spočiatku veľmi nepríjemným súperom. Skúsil by som stávku nato, že hostia udržia handicap +1,5 gólu vo svoj prospech.