Čas
Kurzy
1.01
1000
Môže sa hodiť

Kansas – San Francisco

24.1.2020
pic

Super Bowl LIV. Zápas, v ktorom ide o všetko. Účasť v ňom je snom každého hráča, či už v NFL, alebo NCAA Univerzitnej lige. V tomto roku majú možnosť o celkový triumf zabojovať celky San Francisco 49ers a Kansas City Chiefs.

49ers so svojou komplexnosťou potrápili nie jeden silný celok v lige a hlavne pred ich passovou obranou a behovým útokom treba zložiť klobúk. Všetky tieto fakty hrajú v prospech 49ers, keďže Chiefs sú so svojou behovou obranou až na 26. mieste v rebríčku. V priemere povolí 128,2 yardov na zápas pričom 49ers majú priemer odbehnutých yardov v základnej časti 144,1 a vo vyraďovacích kolách dokonca 235,5 yardov na zápas.

Pri passovej hre bude zaujímavé sledovať, ako si QB Chiefs Patrick Mahomes poradí proti obrane 49ers. Chlapci z obrany v červeno-zlatých dresoch v priemere dovolia hodiť súperovým QB 169,2 a celkovo aj s behovou obranou povolia zaznamenať „iba“ 281,8 yardov. Mahomes si pripísal na konto v základnej časti 319 skompletovaných prihrávok zo 484 pokusov pre 4 031 yardov s pomerom 26 TD a 5 INT. V play-off k tomu pridal 46 prihrávok zo 70 pokusov pre 615 yardov a 8 TD a zatiaľ žiadne interception.

Jeho súper Jimmy Garropollo zaznamenal 329 presných prihrávok zo 476 pokusov pre 3 978 yardov a 27 TD v základnej časti a 17-27 pre 208 yardov a 1 TD v play-off. Už z porovnania štatistík vidno, že sa vo vyraďovacích kolách 49ers spoliehajú predovšetkým na trojicu svojich RBs, ktorými sú Raheem Mostert, Tevin Coleman a Matt Breida. Head Coach San Francisca Kyle Shanahan je známy tým, že nemá running backa číslo 1, ale využíva hráča, ktorému sa momentálne najviac darí v danom zápase. V poslednom zápase proti Packers začal na pozícii running backa Tevin Coleman, avšak práve Raheem Mostert prežil svoj najlepší zápas v kariére po odbehnutí 220 yardov a zaznamenaní 4 TD.  Avšak to neznamená, že treba Jimmyho odsudzovať, keď je treba, aby bol produktívny, tak dokáže zabrať na 200 % a výsledok sa rýchlo dostaví.

Head coach 49ers na pozápasovej tlačovej konferencii uznal kvality svojho rivala vo finále a vyjadril sa na adresu HC Chiefs Andyho Reida nasledovne: „Myslím si, že Andy je rozhodne tréner, ktorý patrí do Hall of fame (siene slávy). Veľmi dobre viem, aký dobrý coach to je a rovnako viem, akých vynikajúcich QBs má k dispozícii.“ Jediné, čo Andymu chýba k tomu, aby sa stal členom Hall of fame je zisk Super Bowlu a k tomu má teraz nesmierne blízko. Linebacker 49ers Fred Warner sa na adresu Chiefs vyjadril: „V útoku Chiefs môžeme vidieť neskutočnú rýchlosť, majú veľa playmakerov, bude nesmierne zložité ich zastaviť. Čakajú nás plné ruky práce.“

Keď sa pozrieme bližšie na behovú obranu Chiefs, tak hneď v desiatich zápasoch povolili súperovi skórovať minimálne 100 yardov, pričom v ďalších troch minimálne 93 yardov. Na moje prekvapenie ale v minulom týždni udržali, podľa mňa, momentálne najlepšieho RB ligy Derricka Henryho na hranici 69 yardov, čo sa v play-off nikomu nepodarilo. Nakoľko 49ers v posledných dvoch zápasoch proti Vikings a Packers nabehali skoro 500 yardov, môžeme sa určite tešiť na to, čo nám 49ers predvedú minimálne po zemi.

Z pohľadu Chiefs to vidím hlavne na passovú ofenzívu, keď má Patrick Mahomes k dispozícii hneď niekoľko obľúbených cieľov. Najčastejším terčom je bezpochyby jeden z najlepších dvoch Tight Endov ligy Travis Kelce. Mahomes ho v tejto sezóne dokázal nájsť presnou prihrávkou v 110 prípadoch, z čoho pramení 1 393 yardov pre 8 TD. Z wideoutov má dvojicu obľúbených hráčov, a to jedného z najrýchlejších hráčov celej NFL Tyreeka Hilla a Sammyho Watkinsa. Z 49ers majú na konte najviac catchov druhý z dvojice najlepších TE v lige George Kittle s 89 zachyteniami pre 1 088 yardov pre 5 TD a Deebo Samuel so 63 zachyteniami pre 890  yardov a 3 TD.

Z obrany 49ers budú najväčšou hrozbou pre Mahomesa bezpochyby dvojka tohtoročného draftu na pozícii DE Nick Bosa, ktorý má doposiaľ v postseason na konte 10 tacklov a linebacker Fred Warner s 13 tacklami. QB 49ers sa bude musieť mať na pozore hlavne pred Danielom Sorensenom s doposiaľ 17 tacklami, Damienom Wilsonom s 15 a Tyrannom Mathieum s 12 tacklami. Z môjho pohľadu to bude po dlhšom čase ofenzívne ladený Super bowl a predpokladám, že uvidíme veľa bodov.

TIP: SAN FRANCISCO 49ERS