1.01
1000

Kanada - Švajčiarsko

21.05.2022 15:20

Súboj posledných dvoch stopercentných mužstiev na prebiehajúcich MS, zrejme rozhodne o víťazovi skupiny A.

Obidva tímy mali po štyroch odohraných stretnutiach na konte aj najviac strelených gólov, Kanada 22, Švajčiarsko 19. Kanada zatiaľ vyhrala najmenším rozdielom nad Nemeckom (5:3), ale po dvoch tretinách, keď viedla 5:1, pustila nohy z plynu. V každom stretnutí dala v doterajšom priebehu 5 resp. 6 gólov. Vo štvrtok prehrávala s Kazachstanom 1:2, ale ešte do konca 1.tretiny otočila a napokon zvíťazila 6:3. Hetrikom sa blysol 21-ročný útočník Buffala Cozens. Obhajcovia titulu zatiaľ pôsobia presvedčivo a treba s nimi počítať na najvyššie méty.

Medailovými ambíciami sa pred šampionátom netajili ani Švajčiari, ktorí pricestovali do Fínska s kvalitným kádrom, plným skúseností, ale aj dostatočným talentom, ktorý zastupujú najmä mladé pušky z NHL. Po pomalšom rozbehu s Talianmi (5:2), vyprášili nepríjemných Dánov (6:0), potom si sami zdramatizovali duel s Kazachmi (3:2), ale svoju silu znovu naplno ukázali proti Slovensku (5:3), proti ktorému ubránili dve oslabenia 5 na 3, aj 5-minútové oslabenie v závere zápasu a v úvode v jednom z nich udreli aj gólovo. Majú kvalitné všetky štyri formácie a opory tiež v bránkovisku. Vo štvrťfinále budú pre favoritov zo skupiny B, veľmi neželaným súperom.

Kanada v posledných troch zápasoch na MS nezdolala Švajčiarsko v riadnom hracom čase, iba raz po predĺžení, vo štvrťfinále MS 2019, kde nakoniec vo finále podľahla Fínsku. Vo vzájomných dueloch veľa gólov nepadá, iba výnimočne ich je viac ako päť. Vzhľadom na ich doterajšie ofenzívne vystúpenia, by ich dnes mohlo byť viac, ale pri pohľade na kurzy sa mi najviac pozdáva tip na neprehru Helvétov. Zápas 02