1000

Alcaraz C. - Djokovič N.

09.06.2023 14:45

Paríž zažije semifinále mužskej dvojhry ako hrom, keď v jednom z dvoch súbojov narazí svetová jednotka a hlavný ašpirant na titul z Roland Garros Carlos Alcaraz, na trojku rebríčka ATP Novaka Djokoviča, ktorý na French Open útočí na tretí titul a celkovo 23. grandslamový v kariére.

Alcaraz postúpil do svojho druhého grandslamového semifinále a na Roland Garros prekonal svoje najlepšie umiestnenie, ktorým bolo vlaňajšie štvrťfinále. Útočí tak na svoj druhý grandslam a na turnajoch veľkej štvorky predĺžil svoju sériu výhier už na dvanásť zápasov. Víťaz US Open z roku 2022, vyhral v tejto sezóne štyri turnaje, z toho tri na antuke a piatimi výhrami na Roland Garros upravil svoju zápasovú bilanciu na 35:3, z čoho na antuke nazbieral 25:2. Do štvrťfinále stratil jediný set, pričom v tých zvyšných jasne dominoval a očakávalo sa, že ho viac potrápi až Tsitsipas (5.), s ktorým však Španiel spravil rýchly proces. Predsa len to malo jednu chybičku krásy a to, keď Alcaraz za stavu 6:2, 6:1, 5:2 (40:15) nevyužil dva mečbaly a v treťom sete tak o svojom triumfe musel rozhodnúť napokon až v tajbrejku.

Djokovič zvládol rekordné sedemnáste štvrťfinále na RG a zahrá si dvanáste semifinále tohto turnaja. Stále tak živí šance na tretí titul z Roland Garros, celkovo rekordný 23. grandslamový a tak isto sa v prípade triumfu na tomto podujatí môže stať opäť svetovou jednotkou. Po nie práve najpresvedčivejšej antukovej sezóne je jeho počínanie príjemným prekvapením, aj keď sa v podstate očakávalo, že na grandslame to bude úplne iný Nole. Srb stratil prvý set až vo štvrťfinále, v ktorom dlho nevedel nájsť recept na bezchybného Chačanova (11.), ktorého zlomil až v skrátenej hre druhého setu, ktorú jasne ovládol a vo zvyšku zápasu už na kurte dominoval. Zahrá si tak svoje 45. grandslamové semifinále, pričom v tomto ohľade je na tom v open ére lepšie už len Roger Federer, ktorý má na konte o jedno viac.

Jediný vzájomný duel vyhral vlani v semifinále na antuke v Madride po tuhom boji Alcaraz. Toto je však pokročilá fáza grandslamu a v tej je Djokovič oveľa viac doma. Španielsky mladík si bude po skvelom výkone proti Tsitsipasovi veriť, ale skúsenosti z podobných zápasov, ktorými disponuje Djokovič šance oboch hráčov vyrovnávajú. V tomto súboji však o niečo viac verím Alcarazovi, ktorý by mohol nadviazať na dvadsať rokov starý triumf svojho trénera Juana Carlosa Ferrera a v budúcnosti byť na tomto podujatí mohol byť podobne dominantný ako jeho ďalší krajan Rafael Nadal.