1.01
1000

Vitesse Arnhem - AZ Alkmaar

26.05.2022 20:00

Vo finále baráže o účasť v Konferenčnej lige na seba v rámci Eredivisie narazia Vitesse Arnhem a AZ Alkmaar.

Ani jeden zo súperov sa v závere sezóne neprezentoval top formou, ale už dlhšie bolo známe, že im boje o miestenku do Konferenčnej ligy neuniknú. Alkmaaru však v závere došiel dych a aj preto napokon nezaútočil na štvrté miesto, ktoré zaručovalo priamu miestenku. Pri Arnheme zase išlo iba o to, že z ktorého miesta do baráže pôjde.

Od Arnhemu som v tejto sezóne čakal viac hlavne doma, paradoxne viac sa mu však darilo vonku, kde získal o deväť bodov viac. Postup do finále baráže však vybavil hlavne vďaka domácemu prostrediu, keď prvý duel na ihrisku Utrechtu prehral 1:3 a pred svojimi divákmi tak potreboval zabrať. Vitesse zmazalo dvojgólové manko už za 52. minút odvety a súboj napokon dospel až do predĺženia, v ktorom rozhodol gól Badena Frederiksena, ktorému prihrával slovenský reprezentant Matúš Bero. Strelec rozhodujúceho gólu však ešte v závere dostal červenú kartu a bude tak spoločne so stredopoliarom Gbohom a obrancami Orozom, Rasmussenom a Wittekom v prvom súboji proti Alkmaaru chýbať.

Alkmaar chytil v priebehu sezóny takú formu, že to chvíľku vyzeralo tak, že môže atakovať tie najvyššie poschodia tabuľky. AZ však nezvládol boj na troch frontoch, ktorý ho napokon stál toľko síl, že neuspel ani na jednom. Záver sezóny AZ už len dohrával, pričom v posledných štyroch kolách nedokázal vyhrať a získal len tri body. Na druhej strane takmer zdolal Ajax (2:2), ktorému tak mohol výrazne skomplikovať cestu za titulom. Dobre nezačala ani baráž, keď AZ prišiel v nastavenom čase o výhru v Heerenveene, kde po dvoch gólov zo záveru napokon prehral 2:3. Doma však dlho viedol 1:0 a o svojom postupe rozhodol gólom z 88. minúty. Citeľnou stratou by mohla byť absencia obrancu Wijndala, ktorý nehral ani proti Heerenveenu, ale jeho zdravotný stav sa údajne zlepšil a tak možno finále napokon stihne.

Alkmaar v Arnheme nevyhral takmer päť rokov, ale pred odvetou by pre neho bola dobrým výsledkom aj remíza. Doma totiž patrí k najlepším tímom súťaže a práve na svojom štadióne bude chcieť rozhodnúť. V prvom súboji očakávam, že sa strelecky presadia obe mužstvá.