1000

Švédsko - Kanada

26.05.2022 15:20

Štvrťfinálovým šlágrom MS v hokeji bude duel silného Švédska s kanadskými obhajcami titulu.

Od zisku titulu majstrov sveta v roku 2018, Švédi neprekročili prah štvrťfinále, ale na týchto MS vyzerajú, že by sa im to mohlo podariť. V skupine prehrali len po predĺžení s USA a pripravili jedinú prehru takmer nezdolateľným Fínom. Práve po nich majú najlepšiu defenzívu na turnaji a tretí najlepší útok, ktorého sila ohromne narástla po príchode Nylandera z Toronta. Hneď proti Nórsku zaznamenal tri body (1+2) a proti Lotyšsku bol jediným strelcom stretnutia. Čisté konto tiež povzbudí brankára Ullmarka z Bostonu. „Tri korunky“ majú druhé najlepšie presilovky a tretie najlepšie oslabenia. Po dvoch vynechaných dueloch pre menšie zranenie, bude pripravený aj kapitán a opora zadných radov Ekman-Larsson.

Kanada v skupinovej fáze znovu nepresvedčila, tak ako minulý rok, ale vieme ako to vtedy napokon dopadlo. Prvé štyri duely zvládla bez známky zaváhania, ale hrebienok jej zrazili prehry so Švajčiarskom (3:6) a Dánskom (2:3). Pred play-off sa už, ale naladila dominantným triumfom s Francúzskom (7:1). Štyrmi asistenciami sa zaskvel Batherson z Ottawy, ktorý je po Duboisovi z Winnipegu najproduktívnejším Kanaďanom. „Javorové listy“ strelili so Švajčiarskom najviac gólov (34), ale na svoje pomery aj dosť inkasovali (18), toľko čo napr. Dánsko. Kanada má druhú najvyššiu úspešnosť streľby, ale nijak nevyniká v presilovkách (6.) ani v oslabeniach (8.).

Hokejoví rivali sa  v ostatných rokoch trochu míňali. Vo štvrťfinále OH v Pekingu vyhralo Švédsko 2:0 a vo finále MS 2017 uspelo po nájazdoch (2:1n). Kanada bude vo vyraďovačke iným mužstvom ako v skupine, ale o niečo kvalitnejší tím majú Švédi, ktorí pôsobia presvedčivejšie. Miskou na váhach môže byť tiež disciplína. Kanada je druhým najvylučovanejším mužstvom, Švédsko inkasovalo takmer o polovicu trestných minút menej. Na turnaji tiež zvláda ďaleko lepšie hru v nerovnovážnom stave. Víťaz do rozhodnutia Švédsko