1.01
1000

Japonsko - Chorvátsko

05.12.2022 16:00

Japonsko vypálilo rybník favoritom, vyhralo svoju skupiny a teraz si to s úradujúcimi vicemajstrami sveta z Chorvátska rozdá o svoj premiérový postup do štvrťfinále.

Japonsko sa stalo iba tretím tímom v histórii, ktorý otočil v skupine dva zápasy, keď v polčase prehrával a to nie proti hoci komu, ale proti majstrom sveta z rokov 2010 a 2014. Škvrnou je síce prehra s Kostarikou, ale podobné prekvapenia, o aké sa postarali Japonci sa nerodia často a im sa to podarilo hneď dvakrát. Otočka proti Španielsku v poslednom zápase dokonca poslala domov Nemecko a výhru Japonska v tejto skupine neočakával hádam nikto. Prekvapení boli zrejme aj Chorváti, ktorí sa už v mysliach pripravovali na súboj so Španielskom. Japonsko si zahrá svoje štvrté osemfinále, ale cez túto fázu sa ešte nikdy nedostalo. Proti Chorvátom bude chýbať vykartovaný obranca Itakura a drobné svalové problémy trápia Kuba.

Aj Chorvátsko figurovalo v skupine, ktorú vyhrala krajina, od ktorej sa to neočakávalo a to Maroko. Favoriti skupiny z Chorvátska a Belgicka zohrali na záver skupiny existenčný zápas a bezgólová remíza napokon poslala ďalej Chorvátsko. To však malo problémy hlavne v druhom polčase, keď na ihrisko prišiel Lukaku, ktorý niekoľkokrát mohol dostať Belgičanov do vedenia. Skvelý zápas odohral hlavne stopér Gvardiol, ktorý sa už v mladom veku stal lídrom zadných radov družiny trénera Daliča. Hra tímu od Jadranu stojí aj na výkonoch veterána Modriča, ktorý si bude chcieť čo najviac predĺžiť reprezentačnú kariéru. „Vatreni“ sa budú musieť na behavého súpera dobre pripraviť a dávať si pozor na rýchle brejky. Japoncom totiž iba 18-percetné držania lopty proti Španielsku stačilo na výhru 2:1. Tím je zdravotne  v poriadku, problémy mal iba krajný obranca Sosa, ktorý vynechal sobotňajší tréning pre vyčerpanie.

Vždy, keď Chorvátsko postúpilo zo skupiny, tak to dotiahlo do semifinále a to v roku 1998, kedy skončilo bronzové a o dvadsať rokov neskôr dokráčalo dokonca do finále, kde však nestačilo na Francúzsko. Aj keď Japonci po zdolaní dvoch veľmocí vzbudzujú rešpekt, tak viac skúseností a kvality je na strane Chorvátska, ktoré by si umnou hrou mohlo postrážiť postup do štvrťfinále. „Vatreni“ zatiaľ inkasovali jediný gól, ale nie je im cudzia remíza, keď v skupine hrali nerozhodne dvakrát a pred štyrmi rokmi vo vyraďovačke dvakrát postúpili na penalty v jednom prípade po predĺžení. Aj preto by som v tomto prípade išiel radšej cez postup, ktorý by si mali vybojovať Chorváti.