1.01
1000

Ghana - Uruguay

02.12.2022 16:00

Uruguaj v úvodných dvoch stretnutiach neskóroval a na prienik do osemfinále musí bezpodmienečne zvíťaziť. Naopak, ofenzívne disponovanej Ghane by mala postačiť aj remíza.

Ghana vyvracia svoje rebríčkové postavenie (61.), na papieri má solídne mužstvo a svojim futbalom baví. V oboch jej dueloch padlo 5 gólov, keď podľahla vysoko favorizovanému Portugalsku (2:3), ale v dôležitom súboji porazila Južnú Kóreu (3:2). Výborne sa ukazuje najmä Kudus z Ajaxu, dvojgólový proti Kórei a „Black stars“ majú celkovo väčšiu kvalitu v zálohe a útoku. Defenzíva je slabšia aj vinou zranení prvých dvoch brankárskych volieb tesne pred turnajom. Medzi žrďami stojí gólman zo švajčiarskej ligy a Afričania sú dosť náchylní na protiútoky a centrované lopty, po ktorých inkasovali aj v predchádzajúcich zápasoch.

Uruguaj bol pasovaný za potenciálneho čierneho koňa, ale zatiaľ je sklamaním. Popri Tunisku bol po dvoch zápasoch jediným mužstvom, ktoré sa strelecky nepresadilo a zaknihoval len tri strely na bránu, všetky proti Portugalsku (0:2). V dueli s Kóreou (0:0) mu chýbalo aj trochu šťastia, keď dvakrát nastrelil žrď, ale celkovo sú výkony „La Celeste“ mdlé. Nedarí sa ani najväčším útočným hviezdam, ktoré potrebujú väčšiu podporu zálohy. Suarez s Cavanim sa doteraz navzájom striedali, no je možné, že v rozhodujúcom súboji ich tréner dá dohromady, ale to by musel zmeniť formáciu, aby sa tam zmestil aj Núňez z Liverpoolu.

Hlavný prím v hre Uruguaja hrá poctivá defenzíva, ktorá do zápasu s Portugalskom udržala čisté konto 8-krát v rade. V piatok však musí vyhrať a ani to nemusí stačiť. Ghana sa zrejme bude spoliehať, že na postup jej postačí aj bod a môžeme čakať, že bude hrať zodpovedne ako proti Portugalsku do 70.minúty, kým nepadol prvý gól. Ak 1.polčas skončí nerozhodne, Uruguaj musí hru otvoriť a Ghana bude pri svojich útočných výpadoch nebezpečná. Zatiaľ toho ukázala omnoho viac ako Juhoameričania a postúpi ďalej ona. Zápas 10