1000

Djokovič N. - Nadal R.

10.6.2021

Máme tu semifinále ako remeň, keď tenisové bitky medzi Djokovičom (1.) a Nadalom (3.) sú už legendárne, ale na antuke a obzvlášť na Roland Garros má jasne navrch Rafa.

Nole tvrdí, že väčšia výzva ako postaviť sa proti Nadalovi na French Open v tenise neexistuje a asi sa s ním dá len súhlasiť. Práve srbská svetová jednotka je jedným z dvoch hráčov, ktorí to dokázali. Djokovič už pozná aj chuť triumfu na Roland Garros, keď uspel v roku 2016, ale aj napriek tomu, že s Rafom má aktívnu zápasovú bilanciu 29-28, tak na French Open s ním prehral sedem z ôsmich súbojov, vrátane troch finále. Naposledy na neho nestačil vlani, keď sa tak trošku očakávalo, žeby sa mu to mohlo podariť, ale nestalo sa tak a vo finále prehral hladko 0:3 a dostal aj nepopulárneho kanára. V tomto roku Novak v prvých troch kolách nestratil ani set, v osemfinále hneď dva s mladučkým Talianom Musettim (76.) a vo štvrťfinále absolvoval intenzívnu bitku s ďalším Talianom Berrettinim (9.). Rozhodnúť pritom mohol už v tajbrejku tretieho setu, ale za stavu 5-4 nedokázal využiť ani jeden z dvoch servisov a napokon musel ešte absolvovať ťažký štvrtý set, ktorý na poslednú chvíľku do ďalšej skrátenej hry nepustil.

Rafa síce prišiel o sériu víťazných setov na Roland Garros, ktorá sa zastavila na čísle 36 a rekord Björna Borga (41) tak neprekonal, ale mrzieť ho to nemusí. Rodák z Malorky si semifinále tohto podujatia zahrá už po štrnásty krát a doteraz v ňom vždy uspel a následne vyhral aj celý turnaj. V prípade štrnástej výhry na French Open by získal už svoj grandslam s poradovým číslom 21 a posunul by sa tak pred Rogera Federera. Rafa síce vo štvrťfinále so Schwartzmanom prehral druhý set, ale súpera zlomil v tom treťom a posledné štvrté dejstvo vyhral za pol hodinku 6:0. Novak však bude jeho najťažším súperom a tak si bude musieť dať pozor na herné výpadky a kratšie údery, ktoré by Nole mohol potrestať.

Do finále podľa mňa postúpi kráľ parížskej antuky Rafael Nadal, ktorého by následne nemal zastaviť ani jeho finálový súper. Najprv ho však čaká náročný semifinálový duel, ktorý bude podľa môjho názoru náročnejší ako vlaňajšie finále. Ďalej však pôjde Rafa, ktorý by mal Noleho zdolať na antuke šiestykrát v rade a zároveň vyrovnať bilanciu vzájomných zápasov na 29-29.